Pán Sulík, vážne?!

Autor: Júlia Hanesová | 31.3.2018 o 22:09 | (upravené 1.4.2018 o 1:11) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  2763x

Toto nie je o náboženstve a nedostatku slobody. Tu ide o rodinu. Tu ide o voľný čas. Nevidím na tom nič zlé, aby obchody boli zatvorené cez sviatky. Aby aspoň pár dní v roku ľudia nepobehovali po obchodoch...

Pár rokov som pracovala v nemenovanej sieti lekárni. Odkrútila som si takmer každý sviatok s maximálnou frustráciou. Nenávidela som to. Napríklad také Vianoce...Na Štedrý deň sme lekáreň zatvárali na pravé poludnie.. Potom som utekala na vlak, poprípade ma zviezol nejaký známy. Prišla som domov, ani som sa poriadne neohriala a 25.decembra som opäť cestovala preč, aby som mohla na ďalší deň uspokojiť potreby konzumnej spoločnosti, ktorá vo veľkom nakupovala tabletky po opici a rôzne preparáty na úpravu trávenia po ťažkom obžerstve. :)

Aj napriek údajnej "nízkej" miere nezamestnanosti na Slovensku si človek veľmi nemôže vyberať, kde bude pracovať. Teda vyberať si môže, ale len málo ľudí má na to "gule". Ja som odišla za lepším, ale tiež mi trvalo dlho, kým som sa rozhýbala. Lenže 95% ostatných pracovníkov v službách to neurobí nikdy. Pretože sa boja, že stratia zamestnanie. Skáču ako zamestnávateľ píska. Hlavne tí v menších mestách a dedinách, kde je to s pracovnými možnosťami biedne. Bohužiaľ, my Slováci sme stádo, ktoré potrebuje "istoty" a risk ako podať výpoveď neprichádza do úvahy.

A k príplatkom... Taktiež som sa hrnula za príplatkami a dobrovoľne pracovala cez sviatky. Kým som nezistila, ako to naozaj funguje. Nevravím, že je to tak všade, ale v tejto sieti to fungovalo tak, že každým sviatkom sa mi navýšil fond o osem hodín pracovného času. Síce som dostala 50%-ný príplatok za prácu vo sviatok, lenže tým, že sa mi navýšil pracovný fond, som musela odpracovať ďalších osem hodín navyše. Samozrejme, za rovnaký základ mzdy. Takže takouto prácou som si vôbec neprilepšila, bola som na tom istom... Naozaj netuším, aké "úžasné" príplatky za prácu cez sviatok museli mať pracovníci v potravinových reťazcoch. Tiež to asi nebolo nič veľkolepé, čo by ich "vytrhhlo z biedy", pán Sulík.

A nie je to o náboženstve. Myslím, že každý človek, či už veriaci alebo neveriaci chce tráviť čas s rodinou. Podľa mňa by bolo fajn mať voľné nedele, tak ako je to aj v Rakúsku. Ľudí to nezabije, že nebudú otvorené obchody. Ja nenávidím nákupné centrá a oblúkom sa im vyhýbam. Najmä cez víkend. 

A však v jednej veci musím súhlasiť s pánom Sulíkom. Aj sestričky, ľudia na pumpe, čašníčky, lekári na oddeleniach a ostatní, čo pracujú na smeny by mali mať takéto práva. Lenže to sa úplne odseknúť nedá, čo je škoda... Toto bohužiaľ, ja nevyriešim. 

Paradoxne, ja som skončila v službách, teda v lekárni 30. apríla 2017, tento zákon vyšiel 1.mája toho istého roku. Budem stáť za týmito ľuďmi aj naďalej, každý jeden človek si zaslúži voľno a sviatky, keď ho majú ostatní. Či kresťan, žid, moslim, ateista. Každý.

 

Príspevok pána Sulíka na sociálnej sieti:

CHCELI STE SI DNES KÚPIŤ TEPLÉ ROŽKY? ZABUDNITE!
Lebo dnes sú obchody zavreté. Tak rozhodli poslanci, ktorí si myslia, že vedia lepšie ako Vy, ako máte žiť. Vo sviatok do obchodu nepôjdete, ani tam nemôžete pracovať. Hej, poznám tú prupovídku, že musíme chrániť tú vykorisťovanú predavačku v TESCU. To je samozrejme že blud. Lebo v čase nedostatku pracovnej sily má predavačka v TESCU možnosť ísť pracovať inam, ak jej nevyhovuje práca vo sviatok a s príplatkom!
Okrem toho, je veľmi zaujímavé, že nutne musíme chrániť predavačky a čašníčky, pumpárky, sestričky, pracovníčky vo všetkých trojzmenných prevádzkach a pod. už chrániť netreba.
V skutočnosti však ide o niečo iné. Ide o to, že politici, ktorí za tento nezmyselný zákaz hlasovali, vám chceli zakázať nakupovať. Nebudete sa vy len tak pretŕčať po obchodných centrách. Pekne doma budete vo sviatok.
Tu vidieť obrovský rozdiel medzi nami, liberálmi a kresťanmi/konzervatívcami.
My, bojovníci za slobodu jednotlivca vravíme, aby si vo svoj voľný deň každý robil čo chcel. Kto chce ísť do kostola, nech sa páči, kto chce ostať doma, ako sa ráči. A kto chce ísť do obchodu? Nech si kľudne ide.
Kresťania resp. konzervatívci vravia: vo sviatok nesmieš nakupovať. Jedno či si žid, kresťan, ateista, nakupovať nebudeš. Lebo my vieme lepšie, ako ty máš žiť.
A tak, hneď ako to bude v našich možnostiach, zrušíme tento nezmyselný zákaz. Nech si každý robí, čo uzná za vhodné. Lebo sloboda je najkrajšia vec vôbec.
No a keď už budeme meniť pravidlá pre obchody, zrušíme aj tie likvidačné pokuty za tovar po minimálnej dobe trvanlivosti (pozor, nie za tovar po dobe spotreby, to je niečo iné). Ak má obchod napr. minerálku týždeň po dobe trvanlivosti, hrozí mu pokuta milión eur. Takže túto pokutu zrušíme a namiesto nej zavedieme pravidlo, že kto v obchode nájde čokoľvek po minimálnej dobe trvanlivosti, je to jeho. Jednoducho si to zoberie, pri pokladni ukáže, že to je po lehote a odíde bez platenia.
Prajem vám pekné Veľkonočné sviatky 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Kde sú všetci? Prečo sme ešte nenarazili na mimozemský život

Podľa hypotézy Veľkého filtra môže byť ľudstvo jednou z prvých civilizácií vo vesmíre.

KULTÚRA

Juliette Binoche pre SME: Láska? Všetci v nej robíme chybu

V novom filme hrá so Gérardom Depardieum, aj keď majú konflikt.


Už ste čítali?