Prečo by ste nemali vyhadzovať svoje ťažko zarobené peniaze za výživové doplnky

Autor: Júlia Hanesová | 11.10.2017 o 7:02 | Karma článku: 8,99 | Prečítané:  2707x

Predstavte si, že ste v lekárni... Z poličiek sa na vás usmievajú stovky výživových doplnkov. Čo si teda vybrať, keď každý výrobca tvrdí, že je najlepší? NEDAJTE SA OKLAMAŤ. Vo väčšine prípadov reklama predbieha kvalitu.

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo niektoré výživové doplnky zaberajú vo vystavení lekárne viac miesta? A prečo sú ostatné schované v šuplíku? Samozrejme, že všetko je to o marketingu a kto viac platí za reklamu, toho viac vidieť. Tak je to bohužiaľ všade, nielen vo "farmabiznise". Nedovoľujem si však tvrdiť, že každá lekáreň je taká. Také malé súkromné lekárničky sú nezaujímavé pre veľké koncerny, tam si zodpovedný farmaceut podľa vlastného vedomia a svedomia vystaví lieky a výživové doplnky. Rada by som vám teda vysvetlila ZÁSADNÝ ROZDIEL medzi liekom a výživovým doplnkom.

Oficiálnu definíciu výživových doplnkov nájdete TU.  Môžem to teda zhrnúť: výživové doplnky sú definované ako potraviny a o tom, aby boli uvedené na trh, musí rozhodnúť hlavný hygienik SR. Čo to teda znamená? Výživové doplnky nepodliehajú kontrole obsahu, kontroluje sa iba ich nezávadnosť, rovnako ako u potravín. Výrobcovia si teda môžu uviesť vymyslené hodnoty obsahu vitamínov, minerálov, stopových prvkov atď. A bohužiaľ, vo väčšine prípadov platí to, že zloženie je diametrálne odlišné, ako si výrobca uvádza na etikete. 

Našťastie, pred pár rokmi sa úplne zrušilo uvádzanie indikácií výživových doplnkov. Pretože pre pacienta, to bolo zavádzajúce. Aj napriek tomu sa na trh dostáva mnoho nekvalitných produktov. Ale s tým nič nenarobíme.

Narozdiel od výživových doplnkov, lieky podliehajú prísnym kontrolám obsahu a musia spĺňať veľmi veľa kritérií, aby boli zaregistrované ako lieky. Za všetkým stojí ŠÚKL (Štátny ústav pre kontrolu liečiv). Môžete sa spoľahnúť, že lieky, ktoré majú takzvaný ŠÚKL kód, majú dokázateľný obsah a sú omnoho efektívnejšie ako všetky výživové doplnky a zdravotnícke pomôcky. Dnešným trendom je aj registrácia produktov ako zdravotnícku pomôcku, pretože je to menej nákladné, kratšie to trvá a nie sú tam také prísne kritériá ako u liekov. Opäť pridávam LINK na porovnanie.

Dám vám pár malých rád do života ako si kúpiť kvalitný výrobok:

1. Neverte reklame -  aj tu platí pravidlo, že keď sa nešetrí na reklame, šetrí sa na surovinách a výskume. Produkty, ktoré majú veľa zaplatenej reklamy nie vždy patria medzi tie najlepšie.

2. Neverte premotivovanej lekárničke - niektorí lekárnici, hlavne v sieťových lekárňach predávajú to, čo musia. Aj keď na výplatnej páske im to urobí pár centov za každý jeden predaj, čo je naozaj smiešne. Skúste sa jej úprimne opýtať na názor, či je to naozaj to najlepšie, čo vám vie ponúknuť. Stále sa nájdu ľudia, čo majú svedomie a naozaj vám ponúknu kvalitný liek alebo výživový doplnok. Ten zo šuplíka, napríklad :)

3. ŠÚKL kód - nevravím, že všetko má registrovanú alternatívu, ale u mnohých vitamínov a minerálov nájdete registrované produkty. Stačí sa len spýtať správneho človeka v lekárni a rád vám poradí. A vy si konečne budete istí tým, čo do seba dávate.

4. Existujú firmy, ktoré sa to snažia robiť svedomito, preto si nedovolím tvrdiť, že každý výživový doplnok je zlý. Stačí trošku "pogoogliť". Existuje veľa testov kvality a porovnaní, takže budete bližšie k pravde. Ja stále verím, že tieto testovania nie sú nijako zainteresované. Možno som naivná?

5. Mnoho minerálov a vitamínov vám vie predpísať aj lekár. Napríklad také magnézium. Existuje liek, ktorý je na recept s vysokým obsahom magnézia. A musím uznať, že to je signifikantný rozdiel, ako keď si dáte len voľnopredajný "šumák". Taktiež gingko biloba. Výživové doplnky s obsahom gingka ani zďaleka nedosahujú takú terapeutickú účinnosť ako "receptové" gingko. Dokonca nečistený extrakt z gingka môže byť pri dlhodobom užívaní toxický. Ale to vám výrobcovia výživových doplnkov nepovedia... 

Preto sa spoliehajte na registrované položky ŠÚKL-om. Verím, že po mojom blogu som vám pomohla otvoriť oči a rozoznať zásadný rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?