Zem spieva je nádherný koncept, ktorý ukáže mladej generácii prečo milovať folklór

Autor: Júlia Hanesová | 18.2.2017 o 23:40 | (upravené 19.2.2017 o 12:44) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  1274x

Určite ste sa potešili, keď verejnoprávna televízia začala vysielať projekt Zem spieva a mnohí sa utvrdili, prečo byť hrdí na to, že sme Slováci. Nejednému divákovi prechádzajú po tele zimomriavky pri sledovaní tohto programu.

Slovensko možno nie je úplne ideálna krajina na život a v minulosti to mali naši predkovia omnoho náročnejšie, ale popri ťažkej robote a každodenným starostiam unikali z tohto kolobehu vďaka tradíciám, ktoré si podávali generácia po generácií. Naša krajina je veľmi rozmanitá nielen prírodou, ale aj folklórom a temperamentom a každý región má špecifické kroje, piesne, hudbu a tance, na čo môžeme byť právom hrdí a vo svete si nás mnohé krajiny vedia zaradiť práve vďaka tomu. 

Každý správny národovec by mal aspoň z časti poznať históriu svojho regiónu a vedieť rozpoznať kroj a ľudovú hudbu svojich predkov. Každý región je veľmi pestrý a je z čoho vyberať. Tí, ktorí to šťastie nemali a rodičia ich odmalička neviedli k folklóru, majú možnosť práve vďaka súťaži Zem spieva spoznať bližšie dôležitú súčasť našej kultúry. 

Rodičia, veďte svoje deti k folklóru a tradíciám

Ja som, našťastie, mala tú možnosť a roky som tancovala a spievala v súbore, čo sa určite z veľkej časti podpísalo na mojej osobnosti. Som hrdou vlastníčkou detvianskeho kroja, ktorý mi vyšívala moja starká a poznám stovky ľudových piesní, čo je moje dedičstvo a čo mi nikto nemôže zobrať. Byť členom súboru je aj veľmi dobrou formou športu, tanec je naozajstná drina. Spievanie pohladí vašu dušu. Prečo je dobré spievať sa dočítate aj tu. Nepoznám krajší pocit, ako keď si môžete s láskou zaspievať obľúbenú pesničku, o to lepšie, keď poznáte rovnakých nadšencov ako ste vy sami. 

Mladá generácia bohužiaľ vníma folklór ako niečo, čo nie je "in", tak verím, že práve teraz nastal ten čas, kedy sa folklór opäť dostane do popredia, ako to bolo v minulosti a čoraz viac detí a mladých ľudí sa začne zaujímať o túto oblasť. 

Zem spieva je konečne niečo nové a zaujímavé po rokoch vysielania Talentu, Superstar a X-factoru. Možno prvý ročník nie je úplne dotiahnutý do detailov, a netreba zbytočne kritizovať, lebo určite sa postupne všetko zlepší a každý jeden ročník sa bude tešiť veľkej popularite. Na Slovensku veľmi chýbal práve tento žáner, preto má taký veľký úspech. Je málo kvalitných programov a toto je práve jeden z nich, tak teda nezabudnite sobotu večer stráviť pred televíziou so svojou rodinou. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf polície Gašpar ide do civilu. Saková plánuje väčšie zmeny

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fico sa už dohaduje s opozíciou. Čo sa deje v koalícii?

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?