Prečo nevnímať lekáreň ako predajňu

Autor: Júlia Hanesová | 29.1.2017 o 16:36 | (upravené 29.1.2017 o 22:50) Karma článku: 8,85 | Prečítané:  2880x

Týmto článkom by som chcela priblížiť zlé vnímanie povolania lekárnika spoločnosťou.  Prečo to tak je?

Kedy ste boli naposledy v lekárni?

Niektorí tam chodia pravidelne a vyzdvihujú potrebné lieky, prichádzajú sa poradiť so svojím lekárnikom, porozprávať sa veľa krát o svojich problémoch, niektorí prídu dva-tri krát do roka, keď prechladnú a rýchlo sa potrebujú dať do poriadku, no niektorí tam len zablúdia, lebo narýchlo potrebujú niečo kúpiť, ale zabúdajú, že si pomýlili "obchod".

Niekedy ma veľmi mrzí, že pracovníkov lekárne ľudia nevnímajú ako odborníkov, ale len ako "podávačov škatuliek". Nedávno som čítala na facebookovej stránke jednej nemenovanej siete lekárni, že rozbiehajú hodnotenie lekárni na Staffine. Je to diskutabilné, či je to správne, aby lekárnikov hodnotili podobne ako ľudí v iných službách, tomu nebudem venovať pozornosť, ale viac ma pobúrili komentáre ľudí a to ma aj viedlo k napísaniu tohto príspevku. Boli tam komentáre typu: "Veľmi sa mi páči vaša sieť predajní" alebo "keď zistím meno predavačky, hneď vám napíšem hodnotenie a pod. 

Chcem vám len pripomenúť, že v lekárni pracujú len odborne vzdelaní ľudia, a to:

Farmaceuti - odborní pracovníci, ktorých úlohou je výdaj liekov na lekársky predpis a zároveň sledovanie interakcií liekov, takže ich úlohou je skontrolovať po lekárovi, či predpísal správne dávkovanie liekov a či predpísané lieky sa vzájomne neovplyvňujú. Tiež je ich úlohou ovládať voľno-predajný sortiment liekov, takže vedia Vám poradiť čo a kedy užívať.

Ďalej v lekárni pracujú Farmaceutickí laboranti - to sú pracovníci, ktorí sú na okienku "Výdaj bez receptu", ktorí musia ovládať všetky OTC prípravky, teda voľno-predajné lieky a doplnky výživy a zároveň veľa krát asistujú farmaceutom pri výdaji liekov, takže vyznajú sa aj v liekoch na predpis. Tiež vedia pripravovať individuálne pripravované liečivá, ľudovo povedané "zarábajú mastičky". Úlohou farmaceutického laboranta je tiež Vás upozorniť, čo s čím kombinovať a kedy užívať lieky. 

Preto sa ľudí pracujúcich v lekárni veľmi dotýka, keď ich spoločnosť vníma ako predavačov. Chápem, že všade sa na nás v mediách valia reklamy farmaceutických spoločností a lekárne sú na každom kroku, ale stále tam pracujú ľudia, ktorí svoje zamestnanie vnímajú ako poslanie a v prvom rade sa snažia radiť ľuďom, ako len vedia. Týmto sa ospravedlňujem, za každého farmaceuta alebo farmaceutického laboranta, ktorý sa správal neodborne a vzbudil tak dojem "predavača". 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mikloško: Zrušiť protest bolo správne. Dosiahlo sa viac, než sa nám pred mesiacom snívalo

Ak by organizátori pokračovali, museli by žiadať aj odchod Kisku, myslí si.

KOMENTÁRE

On naozaj nechápe (píše Ivan Mikloš)

Fico nebol na námestí v novembri 1989 a nebol tam ani v piatok.


Už ste čítali?